Rok szkolny 2021/2022ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości po 123 latach zaborów. Biblioteka jak co roku włączyła się w obchody, przygotowując gazetki oraz wystawy książek nawiązujących do wydarzeń, które dały Polsce wolność.


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna zaplanowała obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto przypadające na miesiąc październik, jest wyjątkowym czasem dla bibliotek i ich czytelników pokazującym atrakcyjność i wartość tego miejsca oraz korzyści płynące z czytania. Z tej okazji przygotowałyśmy dla naszych czytelników: konkurs czytelniczo- plastyczny "Świat baśni i legend", "Plebiscyt na książkę, którą warto przeczytać i polecić innym” oraz wystawę "Dawno, dawno, temu...Baśnie i legendy z całego świata".
Laureaci konkursu czytelniczo- plastycznego "Świat baśni i legend":

Miejsce I- Zofia Duda kl. 2b
Miejsce II- Oliwia Konopka kl. 3c, Wiktor Pawłowski kl. 2b
Miejsce III- Emilia Świątek kl. 3b
Wyróżnienie- ElvinaUseinow kl. 1b

Gratulujemy zwycięzcom oraz zapraszamy do obejrzenia ich prac, które są wyeksponowane na tablicy przed biblioteką szkolną.

W "Plebiscycie na książkę, którą warto przeczytać i polecić innym" najwięcej głosów zdobyły następujące tytuły:

  1. Jan Brzechwa- "Akademia Pana Kleksa"
  2. J.K. Rowling- seria "Harry Potter"
  3. Jeff Kinney- seria "Dziennik cwaniaczka"
  4. HollyWebb - seria "Zaopiekuj się mną"
  5. Andrzej Maleszka - seria "Magiczne drzewo"
  6. Andy Griffiths- "Domek na drzewie"

Wyniki plebiscytu zostaną uwzględnione przy zakupie książek do biblioteki z dotacji przyznanej szkole w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Anna Jaroszewska
Joanna Mazińska


REALIZUJEMY NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Instytucje realizujące program otrzymują środki finansowe na promocję czytelnictwa i zobowiązane są do podjęcia działań w tym zakresie.
W październiku nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i pozyskała dotację celową w kwocie 15 000 zł na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej służących rozwojowi czytelniczych zainteresowań dzieci i młodzieży oraz promocji czytelnictwa. W związku z tym biblioteka na ten rok szkolny zaplanowała wiele różnorodnych działań: akcji, projektów, konkursów, wystaw, gazetek itd., które będzie realizowała przy wsparciu dyrekcji szkoły oraz dzięki systematycznej współpracy z nauczycielami, uczniami i rodzicami.
Często zadajemy sobie pytanie: „Dlaczego warto czytać?” Czytanie rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Przeczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo -skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków. Jednym słowem, czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.
⇒  Czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie.
⇒  Odgrywa znaczącą rolę we wszystkich fazach rozwoju człowieka.
⇒  Osoby, które opanują tę umiejętność i często sięgają po książki, lepiej radzą sobie w życiu.
Zachęcamy rodziców, nauczycieli i uczniów do zapoznania się z tekstem„Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. link
Zapraszamy wszystkich do wspólnego działania!

Anna Jaroszewska
Joanna Mazińska


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU CZYTELNICZEGO
"ZAMIAST PĄCZKA, LEPSZA KSIĄŻKA!"

Biblioteka szkolna zorganizowała w październiku szkolny etap konkursu na plakat reklamujący kiermasz książek pod hasłem "Zamiast pączka lepsza książka". Inicjatorem, pomysłodawcą, organizatorem i fundatorem nagród w konkursie jest spółka Books z Tuliszkowa . Spośród zgłoszonych prac wyłoniono najlepszą, która będzie reprezentowała naszą szkołę na etapie ogólnopolskim. Jej autorami są Amelia Adamska i Wiktoria Tomaszewska z kl. 7a. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody, a szkoła ma możliwość otrzymania bonu na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej.

Nauczyciele bibliotekarze


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2021

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, a jego data odnosi się do dnia urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki są jednym z najlepszych źródeł wiedzy, rozwijają wyobraźnię oraz pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przenieść się do innego świata i przeżyć niesamowite emocje.
Nasza biblioteka, która była szkolnym koordynatorem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, zaprosiła w tym dniu wszystkich nauczycieli i uczniów do wspólnego głośnego czytania książek podczas lekcji, zajęć w bibliotece, świetlicy i w oddziale przedszkolnym.
Najmłodsi czytali baśnie i książki dla dzieci. Młodzież z klas starszych zgłębiała trudniejsze teksty zaliczane do klasyki literatury.


Rok szkolny 2020/2021Książka na kartach leporello

W maju biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczo- plastyczny pt.: "Moja kwarantanna z książką na kartach leporello". Głównym celem konkursu było propagowanie idei czytania i czytelnictwa wśród uczniów oraz pobudzanie ich wyobraźni i kreatywności twórczej. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać leporello przedstawiające najciekawszą, ulubioną, niezapomnianą książkę przeczytaną podczas kwarantanny. Laureatką konkursu została Sevile Useinow z klasy 5b. Serdecznie gratulujemy!


OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
"MIESZKAŃCY STUMILOWEGO LASU-KUBUŚ PUCHATEK
I PRZYJACIELE"

Zakończył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Mieszkańcy Stumilowego Lasu- Kubuś Puchatek i przyjaciele". Z prac przygotowanych przez uczniów klas 1-3 komisja wybrała cztery najlepsze. Ich autorzy zostaną nagrodzeni, a prace wezmą udział w ogólnopolskim etapie konkursu, którego rozstrzygnięcie nastąpi 28 maja. Oto nasi laureaci:

Wiktor Pawłowski kl. 1b
Adam Orzechowski kl. 1c
Julia Stańko kl. 2c
Maja Ślendakowska kl. 3b

Serdecznie gratulujemy!


Konkurs

 1. Regulamin konkursu

ŻEGNAMY PAPCIA CHMIELA

21 stycznia w wieku 97 lat odszedł Henryk Jerzy Chmielewski- Papcio Chmiel, autor najdłuższej i najpopularniejszej polskiej serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek", wydawanej od roku 1957 do dziś. Początkowo publikowana była na łamach młodzieżowej gazety "Świat Młodych" (pierwszy raz 22 października 1957), a od 1966- także w wersji książkowej.

Trójka przyjaciół: uczłowieczony szympans- Tytus de Zoo oraz chłopcy, Romek i A'Tomek to jedni z najbardziej lubianych bohaterów, którzy podbili serca wielu dzieci. Ich przygody nie tylko bawią, ale też uczą. W komiksach pojawia się również sam autor pod postacią Papcia Chmiela. Przygody "Tytusa, Romka i A'Tomka" doczekały się wersji filmowych, słuchowiska oraz gry komputerowej, a nawet znaczka pocztowego. Każde kolejne urodziny twórcy tych postaci były dla jego wielbicieli wielkim świętem. Chmielewski został kawalerem Orderu Uśmiechu, był odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Twórczość Papcia Chmiela jest wciąż aktualna, dlatego jest lubiany zarówno przez starszych, jak i młodszych czytelników.

Zapraszamy wszystkich do naszej biblioteki w celu obejrzenia gazetki o Papciu Chmielu oraz wypożyczenia komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.

Nauczyciele bibliotekarze


KONKURS FOTOGRAFICZNY
„PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”

Biblioteka szkolna zorganizowała szkolny konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”. Jego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych i artystycznych oraz popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów. Tematyka zdjęć miała pokazać, że czytanie w domu i miejscach publicznych to przyjemność i atrakcyjna forma rozrywki wypełniająca wolny czas.
Laureatami konkursu zostali: Krystian Jastrzębski kl.1a, Krystyna Khlopyk kl.1d oraz Sevile Useinow kl.5b. Serdecznie gratulujemy!


KONKURS FOTOGRAFICZNY "PRZYŁAPANI NA CZYTANIU"

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w konkursie fotograficznym Przyłapani na czytaniu. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych, promocja i popularyzacja czytelnictwa oraz rozbudzenie zainteresowań artystycznych.
Tematyka i technika zdjęć jest dowolna, powinna jednak pokazać, że czytanie w domu, miejscach publicznych (tj. szkoła, ulica, park, sklep, itp.) to przyjemność i atrakcyjna forma rozrywki wypełniająca wolny czas.
Każdy uczestnik konkursu może przedstawić maksymalnie 3 zdjęcia cyfrowe , które nie były nagradzane w innych konkursach. Zdjęcia należy przesłać drogą elektroniczną na adres : bibliotekapaderewski@o2.pl do dnia 5 marca 2021 r.
Najlepsze prace zostaną nagrodzone i umieszczone na stronie internetowej szkoły z zaznaczeniem imienia i nazwiska autora.


Akcja "Ferie z książką"

Drodzy Uczniowie!
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, a po nim dwutygodniowe ferie. Będziecie mieli bardzo dużo wolnego czasu. W związku z tym proponujemy Wam udział w akcji "Ferie z książką", czyli wiele ciekawych spotkań z bohaterami książek, przeżycie niesamowitych przygód i podróży. Pomimo trudności związanych z epidemią koronawirusa, jest wiele możliwości dotarcia do interesującej literatury:

⇒ Komentarz Przyjdźcie do naszej szkolnej biblioteki i wypożyczcie sobie dużo ciekawych książek na ferie lub po złożeniu zamówienia drogą elektroniczną, odbierzecie je na portierni.
⇒ Swoje zbiory udostępnia czytelnikom Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek. https://www.multibiblioteka.waw.pl/- pod tym adresem znajdziecie informacje o otwartych placówkach, godzinach ich pracy oraz zasadach wypożyczania książek.
⇒ Biblioteka Online na Targówku- https://www.multibiblioteka.waw.pl/biblioteka-online/ - ma bogatą (i całodobową!) ofertę dla swoich czytelników: Czytankowo, teatrzyk Kamishibai, spotkania w bibliotece, recenzje nowości wydawniczych, łamigłówki, opowieści o Targówku, bajki na lajki, warsztaty pacynkowe- wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
⇒ EMPIK przygotował dla uczniów szkół, które brały udział w konkursie "1000 powodów, by czytać" darmowy dostęp do lektur w aplikacji Empik Go. Szczegółowe informacje zostały przesłane do Waszych rodziców , opiekunów i nauczycieli przez dziennik elektroniczny.
⇒ Proponujemy Wam również korzystanie z darmowych zasobów internetowych.
Link do źródeł internetowych

Życzymy Wam udanych ferii z ciekawą książką.

Joanna Mazińska
Anna Jaroszewska


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony 2002 roku w celu upamiętnienia setnej rocznicy powstania tej maskotki. Obchodzony jest co roku 25 listopada.
Jedna z najpopularniejszych historii dotyczących początków pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych- Teodor Roosvelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Czytelnikiem gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
W naszej bibliotece znajduje się wiele książek, których bohaterem jest miś, niekoniecznie pluszowy. Zapraszamy do ich wypożyczenia.


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU
"1000 POWODÓW, BY CZYTAĆ"

W tym miesiącu w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny "1000 powodów, by czytać". Jego uczestnicy mieli za zadanie zilustrować hasło konkursowe, wykorzystując technikę kolażu. Spośród przekazanych przez uczniów prac wyłonione zostały trzy: Kingi Lewosińskiej z kl.7a, Natalii Utek z kl. 7a i Joanny Zielińskiej z kl. 7c.
Praca Kingi Lewosińskiej będzie reprezentowała naszą szkołę w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Empik "1000 powodów, by czytać". Gratulujemy!


Daj drugie życie swojej lekturze!

W tym roku szkolnym w naszej bibliotece odbyła się druga edycja akcji zorganizowanej przez Radę Rodziców Daj drugie życie swojej lekturze! Uczniowie, rodzice i nauczyciele podarowali bibliotece wiele lektur oraz innych ciekawych książek. Każdy darczyńca składał podpis na specjalnie przygotowanej karcie pamiątkowej oraz mógł wybrać sobie niespodziankę. Podarowane książki są systematycznie opracowywane i włączane do księgozbioru naszej biblioteki, który dzięki nim znaczne się wzbogacił. Dziękujemy!


Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo-fotograficznego
"Książka w obiektywie"

Kwiecień i maj to miesiące, w których co roku obchodzone są święta związane z książką i biblioteką: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci- 2 kwietnia, Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich- 23 kwietnia, Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek- 8 maja. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas 4-8 konkurs czytelniczo- fotograficzny "Książka w obiektywie". Polegał on na wykonaniu zdjęć książki w ciekawych ujęciach. Przy ocenianiu pod uwagę brane były: zgodność z tematyką konkursu, interesujące ujęcie tematu, pomysłowość, oryginalność.

Laureatami konkursu zostali:
Miejsce I: Igor Kaczorowski kl. 5a
Miejsce II: Wiktoria Ostrowska kl. 4b, SevilkaUseinow kl. 4b

Gratulacje dla zwycięzców!


Czytanie książek. 17 powodów, dla których warto to robić

Prezentacja


"O książce kilka razy naj...".
Ciekawostki ze świata pisanego.

Prezentacja


Majowe święta

Co warto przeczytać?Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi

Link do prezentacji


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia każdego roku w ponad stu krajach na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej- rocznica urodzin lub śmierci pisarzy, takich jak Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Hiszpanii Dzień Książki od 1930 roku jest oficjalnym świętem, od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku także w Polsce. Z pomysłem organizacji święta wystąpił w 1926 roku kataloński wydawca Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona- świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże- symbol krwi smoka, którego pokonał święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki. UNESCO co roku wyróżnia miasto, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki, przyznając mu tytuł Światowej Stolicy Książki. Pierwszym miastem, które otrzymało ten tytuł był Madryt. W 2016 roku wyróżniono nim Wrocław. To właśnie tam powstał pomysł na połączenie czytelników z całego świata tak, aby ani język, ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce. Tekst to wiersz pt. "Włosek poety" autorstwa Tadeusza Różewicza, muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Utwór przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

Link do hymnu:

Książka to wdzięczny temat dla twórców i wykonawców piosenek. Zapraszamy do posłuchania Mietka Szcześniaka:


Najpiękniejsze maski karnawałowe

W styczniu nasi wychowankowie wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. "Najpiękniejsza maska karnawałowa". Organizatorami były świetlica i biblioteka szkolna.
Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej i uzdolnień dzieci, pielęgnowanie tradycji karnawałowych oraz wzbogacenie i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych u naszych wychowanków. Komisja konkursowa oceniała między innym: trudność wykonania, wrażenia estetyczne takie jak pomysłowość i atrakcyjność, samodzielność i pracochłonność wykonania oraz estetykę pracy.
Ostatecznie z wszystkich zgłoszonych prac wyróżniono dwadzieścia. Prace konkursowe można było podziwiać na wystawie na forum szkoły.

KSIĄŻKOWA LISTA PRZEBOJÓW

 Ogłaszamy wyniki plebiscytu uczniowskiego- "Książkowa lista przebojów". Wśród książek, które otrzymały największą liczbę głosów znalazły się:

1. Dziennik Cwaniaczka (seria)
2. Kajko i Kokosz (seria)
3. Akademia Pana Kleksa
4. Zaopiekuj się mną (seria)
5. Spirit Animals (seria)
6. Harry Potter (seria)
7. Nela mała reporterka (seria)
8. Mikołajek (seria)
9. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai (seria)
10. Hobbit
11. Opowieści z Narnii (seria)
12. Magiczne Drzewo (seria)

Zapraszamy do czytania!

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 W październiku tradycyjnie obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych- święto mające na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało: "Wyobraź sobie..."
Nasza biblioteka włączyła się w obchody tego święta, organizując:
⇒  plebiscyt uczniowski- "Książkowa lista przebojów", który polegał na oddaniu głosu na ulubioną książkę lub serię wydawniczą, którą uczniowie chcieliby polecić koleżankom i kolegom do czytania,
⇒  Dni Zgadywanek Czytelniczych,
⇒  wystawę "Motyw książki w malarstwie" prezentowaną na forum szkoły,
⇒  gazetkę "Wyobraź sobie..." przybliżającą historię i cele święta.
Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić uczniów, by częściej odwiedzali szkolną bibliotekę i korzystali z jej zasobów.


Rok szkolny 2017/2018SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

We wtorek 4 grudnia w bibliotece szkolnej gościliśmy niezwykłą osobistość- panią Joannę Papuzińską, znaną autorkę książek i wierszy dla dzieci. W spotkaniu z pisarką uczestniczyli uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas 1c i 2b. Pani Joanna Papuzińska jest profesorem nauk humanistycznych, krytykiem literackim, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, autorką wielu książek i wierszy dla dzieci, z których niektóre cieszą się kultową wręcz popularnością, takich jak: "Nasza mama czarodziejka", "Rokiś", "Asiunia" czy "Czarna jama". Twórczość pani Joanny charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realiami współczesnego świata. Podczas spotkania pani Papuzińska opowiadała o swoim życiu i twórczości, prezentowała książki oraz odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci. Na koniec uczestnicy spotkania mieli okazję zakupić książki pani Papuzińskiej oraz otrzymać autograf, z czego bardzo chętnie korzystali.
Spotkanie autorskie zorganizowano we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie.

Anna Jaroszewska, Joanna MazińskaRozstrzygnięcie konkursu czytelniczo- plastycznego
"Przeczytałeś? Zilustruj!"

Tradycyjnie maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Z tej okazji wśród uczniów klas 4, 6 i 7 naszej szkoły został przeprowadzony konkurs czytelniczo- plastyczny "Przeczytałeś? Zilustruj!" zorganizowany przez nauczyciela plastyki p. Małgorzatę Pater oraz nauczycieli bibliotekarzy p. Annę Jaroszewską i p. Joannę Mazińską. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie dać się ponieść fantazji i zaskoczyć wszystkich swoją wyobraźnią przy wykonywaniu ilustracji do przeczytanej książki. Spośród nich zostali wyłonieni zwycięzcy:
I miejsce- Natalia Brzeźnicka kl. 4b
II miejsce- Kuba Janik kl. 4a, Milena Kowalczuk kl. 4b, Justyna Wysocka kl. 4b
III miejsce- Zuzanna Augustyniak kl. 6a, Angelika Podwójcik kl. 7b
wyróżnienie- Dominika Wojciechowska kl. 7b
Gratulujemy!

Na skrzydłach wyobraźni

Rozstrzygnięty został konkurs literacki "Na skrzydłach wyobraźni" zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy naszej szkoły. Dwa równorzędne pierwsze miejsca zajęli:
⇒  Aleksandra Ferenc kl. 4b za wiersz "Malutka biedronka"
⇒  Bartosz Ferenc kl. 4b za wiersz "Szkoła"
GRATULUJEMY!WITAMY W GRONIE CZYTELNIKÓW

W kwietniu, po raz pierwszy w naszej szkole, odbyło się przyjęcie uczniów klas I w poczet czytelników. Głównym celem uroczystości było zachęcenie ich do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Uroczystość rozpoczęła się inscenizacją poprowadzoną przez Julię Ho-Janecką i Zuzannę Bodzan z kl. 2a oraz Michalinę Witkowską z kl. 3e, którą uczennice przygotowały w ramach realizacji projektu edukacyjnego.
Uczniowie klasy 1a i 1b odpowiadając na zagadki, wykazali się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie podczas występu gościa specjalnego- Książki- wysłuchali próśb dotyczących poszanowania wszystkich czytanych przez nich woluminów. Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wręczenie zakładek zaprojektowanych i wykonanych przez Michalinę Witkowską. Następnie uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki i wypożyczyli do domu pierwszą książkę.
Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym.

Joanna Mazińska, Anna Jaroszewska

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Na początku maja naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie z zerówki. Z radością zapoznali się z tym magicznym miejscem. Po zwiedzeniu biblioteki i rozmowie na temat czytania książek nasi mali goście wysłuchali bajki o Czerwonym Kapturku. Następnie z zapałem odpowiadali na pytania dotyczące przygód bohaterki. Później dzieci z chęcią oglądały kolorowe i bogato ilustrowane książki, które bardzo im się spodobały.

Joanna Mazińska


Rozstrzygnięcie konkursu na zdjęcie z książką

W tym roku szkolnym odbyła się druga edycja konkursu fotograficznego na zdjęcie z książką. Konkurs był jednym z wielu przedsięwzięć realizowanych przez naszą bibliotekę, mających za zadanie popularyzowanie czytelnictwa wśród uczniów.
Wyniki konkursu:
I miejsce- Zuzanna Bosiacka kl. 3f
II miejsce- uczennice kl. 2b: Karolina Biedrzycka, Zofia Cieśluk, Julia Kowalewska, Agata Krupińska, Barbara Maliszewska, Julia Poźniak
III miejsce- uczennice kl. 2d: Karolina Jabłońska, Erica Mendes, Martina Pilia
Laureatkom gratulujemy!

Anna Jaroszewska
Joanna Mazińska


LEKCJE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

W grudniu uczniowie klas 2b i 3b uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52. Podczas zajęć młodzież zapoznała się z warsztatem informacyjnym biblioteki, następnie miała okazję wykorzystać świeżo zdobytą wiedzę w praktyce. Ponadto uczniowie klasy 2b wysłuchali prelekcji dotyczącej pracy bibliotekarza biblioteki publicznej, której towarzyszyła interesująca prezentacja multimedialna.

Anna Jaroszewska
Joanna Mazińska


WYSTAWA O HISTORII KSIĄŻKI

 W grudniu na forum szkoły prezentowana była wystawa "Dzieje książki" przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy. Dzięki niej uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat powstania książki. Mogli prześledzić dzieje ksiąg od rękopisu po współczesne, nowoczesne wydania. Z czego były wykonywane, jaką techniką, o czym w nich pisano i do kogo trafiały? Jedno jest pewne: niezależnie od tego, jak bardzo zmieniły się woluminy na przestrzeni dziejów, wciąż nie wyobrażamy sobie bez nich życia.

Anna Jaroszewska
Joanna Mazińska

>Lista przebojów książkowych

W październiku biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 4, 6 i 7 do wzięcia udziału w akcji: Lista przebojów książkowych Szkoły Podstawowej nr 378. W wyniku przeprowadzonego głosowania na najciekawszą i najchętniej czytaną książkę powstała lista 11 najpopularniejszych książek:

 1. J. K. Rowling- Harry Potter (seria)
 2. J. Brzechwa- Akademia Pana Kleksa
 3. J. Kinney- Dziennik cwaniaczka (seria)
 4. J. R. R. Tolkien- Hobbit
 5. R. Goscinny, J. Sempé- Mikołajek (seria)
 6. F. Simon- Koszmarny Karolek (seria)
 7. A. Maleszka- Magiczne drzewo (seria)
 8. C. S. Lewis- Opowieści z Narnii (seria)
 9. H. Sienkiewicz- W pustyni i w puszczy
 10. H. Webb- Zaopiekuj się mną (seria)
 11. H. Lofting- Doktor Dolittle i jego zwierzęta


Spotkanie autorskie z panią Zuzanną Orlińską

Dnia 8 listopada gościliśmy w naszej bibliotece panią Zuzannę Orlińską, autorkę książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorkę książek, czasopism i podręczników. Książki naszego gościa: "Matka Polka", "Pisklak", "Ani słowa o Zosi", "Stary Noe" zostały wyróżnione i nagrodzone w prestiżowych konkursach literackich. W spotkaniu, które odbyło się dzięki współpracy biblioteki szkolnej z Hurtownią Książek "Tuliszków", wzięli udział uczniowie klas 2a, 3a i 3j. Mieli oni okazję wysłuchać interesujących historii z życia autorki oraz opowieści związanych z powstaniem książek, którym towarzyszyła ciekawa prezentacja multimedialna. Nasza młodzież wykazała się dużą aktywnością , a pytaniom dotyczącym pracy pisarki i jej zainteresowań nie było końca. Po spotkaniu pani Zuzanna Orlińska chętnie rozmawiała z uczniami oraz wpisywała dedykacje do książek swojego autorstwa. Towarzyszący pisarce mąż pan Mikołaj Kamler, który również jest ilustratorem, wpisywał autografy i przyozdabiał książki zabawnymi rysunkami. Zapraszamy wszystkich do biblioteki szkolnej, w której można wypożyczyć książki autorki.

Organizatorzy spotkania: Nauczyciele bibliotekarzeNOWE KSIĄŻKI W ZBIORACH SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

Dzięki przystąpieniu naszej szkoły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w październiku księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o nowości wydawnicze, w większości wybrane przez naszych uczniów podczas plebiscytu na najlepszą książkę. Za kwotę 15 000 zł zakupiono książki, którymi młodzież jest autentycznie zainteresowana, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata oraz inspirujące do twórczego działania. Celem programu, w którym uczestniczymy, jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów poprzez podejmowanie różnorodnych działań z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Zapraszamy wszystkich miłośników czytania do biblioteki- nowiutkie, pachnące woluminy czekają!Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, święto organizowane od 1999 roku przez IASL- Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem tego święta jest m.in. promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, przedstawienie oferty biblioteki oraz zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: “Książka nas łączy" . Nasza szkolna biblioteka tradycyjnie przyłączyła się do obchodów, podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo. W gablocie przed biblioteką pojawiła się gazetka informacyjna przybliżająca historię i ideę święta, a w wypożyczalni biblioteki każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie "Dlaczego warto czytać?" , oglądając wystawę pod takim tytułem. Na forum szkoły zainicjowana została akcja "Zapraszamy do czytania" popularyzująca książki pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która będzie kontynuowana przez cały rok szkolny.Rok szkolny 2016/2017MY TEŻ CZYTAMY WIECHA

W związku z obchodami 100-lecia przyłączenia Targówka do Warszawy w stu miejscach dzielnicy czytano fragmenty opowiadań Stefana Wiecheckiego w ramach akcji "Wszyscy czytają Wiecha". Autor popularnych felietonów stworzył postać historyka- amatora pana Teofila Piecyka oraz pana Walerego Wątróbki komentującego codzienne życie stolicy. Swe dzieła pisał gwarą warszawską, przedstawiał w satyrycznym świetle m. in. mieszkańców Targówka i Szmulowizny. Nasza biblioteka także zaangażowała się w realizację projektu. 14 grudnia uczniowie klasy 1c podczas zajęć w czytelni czytali wybrane felietony słynnego "Wiecha".

Święto Odzyskania Niepodległości i Dzień Patrona

Listopad jest szczególnym czasem w kalendarzu naszego gimnazjum. W tym miesiącu obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości oraz Dzień Patrona- Ignacego Jana Paderewskiego. Biblioteka szkolna włączyła się do świątecznych obchodów poprzez przygotowanie na forum szkoły wystawy "Ignacy Jan Paderewski- Polak, Europejczyk, Obywatel Świata", dzięki której uczniowie mogli wzbogacić swą wiedzę o życiu, działalności i twórczości patrona szkoły. 16 listopada dwudziestu czterech uczniów przystąpiło do rywalizacji w konkursie wiedzy o wielkim Rodaku zorganizowanym w czytelni naszej biblioteki. Wśród uczestników konkursu wyróżnieni zostali: Jan Strzeszewski kl. 2a oraz Mateusz Miziołek kl. 1h.

"Książka to dopiero początek..."

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r.- cały miesiąc. Celem akcji jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Tegorocznym inicjatywom przyświecało hasło: "Książka to dopiero początek...". Z tej okazji nasze panie bibliotekarki przygotowały gazetkę "Międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych" a także wystawkę "Warto czytać, bo...". Przeprowadziły także działania promujące bibliotekę i czytelnictwo. Na forum szkoły powstał kącik, w którym uczniowie i nauczyciele w czasie wolnym od zajęć mogli poczytać lub wypożyczyć książki. Nowym pomysłem na promowanie czytelnictwa był cieszący się dużym zainteresowaniem uczniów konkurs fotograficzny "Selfie z książką". Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Lentas z kl. 1f, drugie Olga Kobel z kl. 3d i Julita Pasiroska z kl. 2g , zaś na trzeciej pozycji uplasowała się Zuzanna Niewiadomska z kl. 2g. Gratulujemy!
Paniom Annie Jaroszewskiej i Joannie Mazińskiej serdecznie dziękujemy za ich pracę i zaangażowanie, a wszystkim miłośnikom czytania życzymy wielu pięknych chwil z książką.

DZIEJE KSIĄŻKI

  W ramach obchodów Tygodnia Kultury nauczyciele bibliotekarze przygotowali na forum szkoły wystawę "Dzieje książki". Po zapoznaniu się z nią uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat powstania książek. Mogą prześledzić dzieje ksiąg od rękopisu po współczesne, nowoczesne wydania. Z czego były wykonywane, jaką techniką, o czym w nich pisano i do kogo trafiały? Jedno jest pewne: niezależnie od tego, jak bardzo zmieniły się woluminy na przestrzeni dziejów, wciąż nie wyobrażamy sobie bez nich życia.NA SKRZYDŁACH WYOBRAŹNI

Rozstrzygnięta została kolejna edycja szkolnego konkursu literackiego "Na skrzydłach wyobraźni" zorganizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy naszego gimnazjum.

Wyniki konkursu:
Kategoria "Proza"
I miejsce:
Bartosz Kot kl. 3c za pracę "Mistrzowski Adwokat: Pierwszy zwrot"
Natasza Leschi kl. 3d za pracę "Kości śmierci"
II miejsce:
Julia Boraczewska kl. 3a za pracę "Mały Książę w mieście Fatur"
III miejsce:
Martyna Lipińska kl. 1g za pracę "Homunkulus"
Weronika Zawadzka kl. 3g za pracę "Drzewo"

Kategoria "Poezja"
I miejsce:
Jakub Ferenc kl. 2g za wiersz "Giewoncie, och Giewoncie"
II miejsce:
Julita Pasiroska kl. 1g za wiersz "Nie wszystko dobre co się..."

GRATULUJEMY!
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za dostarczone prace, życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu!BIBLIOTECZKA TRZECIOKLASISTY

Biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów klas trzecich tablicę z plakatami informacyjnymi i ulotkami o szkołach ponadgimnazjalnych. W Biblioteczce trzecioklasisty zgromadzone zostały informatory o szkołach i zawodach oraz książki, które pomogą przygotować się do egzaminu gimnazjalnego. Z kolei gazetka "Pomóż sobie w nauce" dostarcza odpowiedzi na pytania: co pomaga w nauce? co zrobić, żeby wiedza lepiej wchodziła do głowy? czy jest sposób na lepszą koncentrację? jak odgonić zmęczenie? Zachęcamy do korzystania ze zgromadzonych materiałów i pomocy dydaktycznych.KOLOROWY TYDZIEŃ

W dniach 14.03-18.03.2016 r. w ramach promocji zdrowia obchodziliśmy w naszym gimnazjum kolorowy tydzień. Biblioteka szkolna włączyła się do akcji, przygotowując w czytelni wystawę książek i plakatów związanych ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną.Rok szkolny 2015/2016AKCJA "FERIE Z KSIĄŻKĄ"

W ostatnim tygodniu stycznia biblioteka szkolna przeprowadziła akcję "Ferie z książką", której celem było zaprezentowanie uczniom nowości książkowych oraz zachęcenie ich do czytania. W ramach akcji na forum szkoły przygotowano kącik czytelniczy "Zapraszamy do czytania", prezentowano "Ilustrowany katalog nowości książkowych" oraz przygotowano gazetkę motywującą do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książek na ferieTYDZIEŃ SZCZEGÓLNEGO CZYTANIA

 W dniach 19-23 października obchodziliśmy Tydzień Szczególnego Czytania. Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze przygotowali na forum szkoły kącik czytelniczy, w którym uczniowie i nauczyciele w czasie wolnym od zajęć mogli poczytać ciekawe książki. Oprócz tego panie Anna Jaroszewska i Joanna Mazińska przeprowadziły zajęcia zachęcające gimnazjalistów do czytania oraz przygotowały w bibliotece wystawkę "Warto czytać, bo...".

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

 W październiku wzięliśmy udział w drugiej edycji konkursu "Książki naszych marzeń" organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W naszym gimnazjum zostało przeprowadzone głosowanie, w wyniku którego powstała lista książek, o przeczytaniu których marzą uczniowie. Nagrodą dla zwycięskiej szkoły miały być dzieła z przygotowanej listy. Grupa młodzieży pod kierunkiem p. Mateusza Puchowskiego nakręciła krótki film, który miał przekonać komisję konkursową, że właśnie nasza szkoła zasługuje, aby te książki dostać.

Joanna Mazińska, Anna Jaroszewska

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Rok szkolny 2014/2015OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

10 marca na forum naszego gimnazjum, w ramach akcji pod patronatem Minister Edukacji Narodowej p.Joanny Kluzik-Rostkowskiej, odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek. Głównym celem akcji było poznanie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, promocja czytelnictwa oraz upowszechnianie zasad organizacji wyborów. Po podliczeniu głosów sporządzony został wykaz książek cieszących się największą popularnością. W pierwszej dziesiątce znalazły się: Wiedźmin (seria), Harry Potter (seria), Gwiazd naszych wina, Niezgodna (seria), Zwiadowcy (seria), Hobbit, Więzień labiryntu (seria), Igrzyska śmierci (seria), Metro 2033 (seria), Zostań jeśli kochasz.
Wyniki posłużą organizatorom do stworzenia ogólnopolskiego wykazu najbardziej poczytnych książek wśród młodzieży, jako ważnego elementu dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.
Organizatorem akcji na terenie szkoły była biblioteka szkolna we współpracy z Parlamentem Uczniowskim.

Joanna Mazińska, Anna Jaroszewska, Agata MorawikNA SKRZYDŁACH WYOBRAŹNI

Po raz kolejny nauczyciele bibliotekarze zorganizowali szkolny konkurs literacki Na skrzydłach wyobraźni. Komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem, ponieważ zgłoszone prace konkursowe prezentowały wysoki poziom.
Wyniki konkursu:
Kategoria "Proza":
I miejsce:

Olga Lubaszka z klasy 3b za opowiadanie "Byłam. Jestem. Będę".
Bartosz Kot z klasy 2c za opowiadanie "Moje zwyczajne życie".
II miejsce:
Artur Drabkowski z klasy 3f za opowiadanie "Wiadomość z Ziemi".
III miejsce:
Kamila Buchwald z klasy 3a za opowiadanie "Życie to koncert Ty w nim grasz".
Patrycja Plaskaty z klasy 2g za opowiadanie "Śmiertelna przyjaźń".
Wyróżnienie:
Alan Sikorski z klasy 3a za opowiadanie "Przebudzenie".
Kategoria "Poezja":
I miejsce:

Dagmara Mariańska z klasy 3d za wiersz "Do tych ludzi, którzy chcą żyć".
Jakub Ferenc z klasy 1g za wiersz "Mazowsze".

Gratulujemy!
Anna Jaroszewska
Joanna MazińskaNasz sukces w konkursie dzielnicowym

 3 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie dzielnicowego "Konkursu na najlepszy gimnazjalny projekt edukacyjny wykonany w roku szkolnym 2013/2014". Spośród wielu dostarczonych prac Dzielnicowa Komisja Konkursowa wyłoniła najlepsze z nich. W śród laureatów znalazł się reprezentujący nasze gimnazjum projekt "Jedz smacznie, zdrowo, kolorowo- książka kucharska gimnazjalisty", któremu przyznano 3 miejsce. Przy jego realizacji pracowali: Zuzanna Piwowar, Kamila Buchwald, Aleksandra Szymańska, Amelia Miśkiewicz, Katarzyna Biernat, Karolina Fila, Julia Wojtczuk oraz Grzegorz Sekutowicz, pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy- p.Anny Jaroszewskiej i p.Joanny Mazińskiej. Nasza książka kucharska i przepisy w niej zgromadzone cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zgromadzonych na uroczystości.
Gratulujemy!Nasz udział w programie "Szkoła promująca zdrowie

 "Po raz kolejny nasza biblioteka włączyła się w działania prozdrowotne na terenie szkoły współorganizując 5 listopada konkurs "Zdrowie na talerzu". Uczniowie biorący w nim udział przygotowali zdrowe potrawy oraz prezentacje multimedialne przedstawiające wszystkie etapy ich powstawania. Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe, a potrawy nie tylko zdrowe i smaczne, ale również apetyczne, dlatego komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców. Ostatecznie laureatami konkursu zostali:
I miejsce
Cezaryk Oczykowski i Dominika Mroczek z kl.2e za prezentację i potrawy: Kolorowa sałatka, makaron aglio e olio, deser.
II miejsce
Aleksandra Piasecka, Karolina Poławska, Monika Bońkowska, Karolina Kwiatkowska, Zuzanna Kamińska, Aleksandra Denis, Maya Lachowicz z kl.3d za prezentację i potrawę
Cukinia faszerowana.
III miejsce
Kamil Trzaska z kl.3c i Piotr Gawarecki z kl.2e za prezentację i potrawę
Sałatka a’la gyros
Konkurs został przeprowadzony w ramach programu "Szkoła promująca zdrowie".

Byliśmy również współorganizatorami "Dnia Dobrego Jedzenia", który odbył się 14 listopada pod znakiem promowania korzyści wynikających z picia wody. W ramach podjętych działań na forum szkoły przygotowano wystawę "Dzień wody" i przeprowadzono akcję, podczas której częstowano wszystkich wodą. Walory smakowe i zdrowotne wody podniosły świeża mięta, zielony ogórek, cytryna oraz winogrona. Akcja, którą rozpoczęła wypiciem szklanki wody pani dyrektor Emilia Walczak, cieszyła się dużym powodzeniem zarówno wśród uczniów, jaki i nauczycieli.ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

  Tradycyjnie w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku hasłem przewodnim tego święta były słowa znanego włoskiego pisarza Umberta Eco- "Kto czyta książki, ten żyje podwójnie".
 Z tej okazji na forum szkoły została przygotowana wystawa "Motyw książki w malarstwie", ukazująca przykłady różnych ujęć książki w dziełach malarskich. W ramach akcji "Bookcrossing, czyli uwolnij książkę" została zamontowana półka z książkami. Koncepcja bookcrossingu narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, swoim zasięgiem objęła cały świat i znalazła także zwolenników w Polsce. Dzięki niemu, każdy może w niekonwencjonalny sposób zostać czytelnikiem znalazcą, stać się uczestnikiem tej ogólnoświatowej zabawy. W tej chwili na świecie krąży około 650 tysięcy uwolnionych książek. Cele tej akcji są proste: zachęcenie wszystkich do czytania, przekonanie ich, że dzielenie się jest lepsze od posiadania. I przede wszystkim jest to dobra zabawa.

Wszystkie działania przygotowały i zrealizowały: Anna Jaroszewska i Joanna Mazińska- nauczyciele bibliotekarzeGaleria prac uczniów

 Pod koniec ubiegłego roku szkolnego w bibliotece szkolnej powstała Galeria prac uczniów, gdzie prezentowane są prace literackie naszych młodych twórców. Chcielibyśmy w ten sposób zachęcić wszystkich uczniów do rozwijania swoich zainteresowań, pasji i umiejętności oraz do dzielenia się swoją twórczością z innymi.
Wszystkich uczniów i nauczycieli serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii!Nowości w bibliotece

Zachęcamy wszystkich uczniów, aby znaleźli czas na odpoczynek przy dobrej lekturze, zwłaszcza, że nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z wieloma nowościami na półkach naszej biblioteki.
Wykaz nowości i recenzje znajdziecie na stronie internetowej szkoły w zakładce Warto przeczytaćCzytamy "Trylogię" Henryka Sienkiewicza

5 września, na forum szkoły, uczniowie klasy 2a: Barbara Bis, Robert Ropiecki, Bartek Kwiatkowski oraz nauczyciele bibliotekarze zaprosili do wspólnej lektury wszystkich uczniów, odczytując fragmenty "Ogniem i mieczem", "Potopu" i "Pana Wołodyjowskiego" Henryka Sienkiewicza. W ten sposób nasze gimnazjum włączyło się w akcję Narodowe Czytanie, zainicjowaną przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.Rok szkolny 2013/2014Wyniki szkolnego konkursu czytelniczego

 Rozstrzygnięty został konkurs czytelniczy ze znajomości lektur oraz ich autorów, przygotowany i przeprowadzony przez bibliotekę szkolną. Laureatkami konkursu zostały uczennice klasy 3b: Klaudia Skrobosz i Eliza Szczepanik, które otrzymały maksymalną ilość punktów.
Gratulujemy!"Jedz smacznie, zdrowo, kolorowo- książka kucharska gimnazjalisty"

  Dobiegła końca realizacja projektu edukacyjnego " Jedz smacznie , zdrowo, kolorowo- książka kucharska gimnazjalisty". Uczniowie realizujący projekt zebrali, z różnych źródeł, ciekawe przepisy zgodne z zasadami prawidłowego odżywiania. Efektem końcowym ich pracy jest książka kucharska, która jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej biblioteki w zakładce "Warto przeczytać".

Koordynatorami projektu byli nauczyciele bibliotekarzeUwaga Trzecioklasiści!

 Zapraszamy Was do biblioteki szkolnej, w celu zapoznania się z plakatami informacyjnymi i ulotkami ze szkół ponadgimnazjalnych. Tutaj też będziecie mogli skorzystać z materiałów zgromadzonych w "Biblioteczce trzecioklasisty": informatorów o szkołach, zawodach oraz książek, które pomogą Wam przygotować się do egzaminu gimnazjalnego. Gazetka "Pomóż sobie w nauce" dostarczy odpowiedzi na pytania: co pomaga w nauce? co zrobić, żeby wiedza lepiej wchodziła do głowy? czy jest sposób na lepszą koncentrację? jak odgonić zmęczenie?

Nauczyciele bibliotekarze


Wystawa walentynkowa

 Z okazji Walentynek biblioteka szkolna, na forum naszego gimnazjum, przygotowała wystawę "To wszystko miłość". Jej celem było ukazanie uczniom różnych aspektów miłości w polskiej poezji lirycznej. Zaprezentowane utwory zostały zilustrowane pięknymi fotografiami.


Ferie z książką

 W ramach corocznej akcji "Ferie z książką" biblioteka szkolna przeprowadziła wśród uczniów naszego gimnazjum plebiscyt "Przeboje książkowe na ferie zimowe". Po podliczeniu oddanych głosów powstała lista książek, które uczniowie polecają do przeczytania swoim koleżankom i kolegom podczas zimowego odpoczynku.
Wśród najczęściej polecanych pozycji znalazły się:

 1. Joanne K. Rowling- Harry Potter (seria)
 2. John Ronald Reuel Tolkien - Hobbit
 3. Suzanne Collins- Igrzyska śmierci (seria)
 4. Stephenie Meyer- Zmierzch (saga)
 5. Andrzej Sapkowski - Wiedźmin (saga)
 6. Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy
 7. John Ronald Reuel Tolkien- Władca Pierścieni (trylogia)
 8. John Flanagan - Zwiadowcy (seria)
 9. C. S. Lewis- Opowieści z Narnii (seria)
 10. Jean-Jacques Sempe- Mikołajek
 11. Dmitry Glukhovsky - Metro 2033
 12. L.J.Smith- Pamiętniki wampirów (seria)
 13. Cassandra Clare- Miasto kości
 14. Christopher Paolini- Eragon (seria)
Zapraszamy wszystkich do biblioteki szkolnej. Można tu znaleźć polecane książki oraz wiele innych tytułów.


ILE TRZEBA MIEĆ LAT...? GDZIE SZUKAĆ POMOCY...?
kącik prawny w bibliotece szkolnej.

  Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z jakąś sytuacją, nie wiesz kogo prosić o pomoc, wstydzisz się o tym rozmawiać a także chcesz wiedzieć ile musisz mieć lat żeby uzyskać prawo jazdy, założyć konto w banku lub wziąć udział w wyborach parlamentarnych itp., przyjdź do biblioteki szkolnej i zapoznaj się z gazetką informacyjną przygotowaną w ramach kącika prawnego.

"KUPUJĄC STARĄ KSIĄŻKĘ POMAGASZ NAM KUPIĆ NOWĄ"

  Dzięki zorganizowaniu kiermaszu książek pod hasłem "Kupując starą książkę pomagasz nam kupić nową" biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o następujące pozycje:
1. J. Flanagan: Zwiadowcy. Księga 12
2. R. Gordon: Tunele. Finał
3. E. Nowak: Bransoletka
4. A. Tyszka: M jak dżem

Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zakupili stare książki na kiermaszu dziękujemy.

"NA MIKOŁAJKI WŁĄCZ KSIĄŻKĘ WŁĄCZ CZYTANIE"

"Kto czyta- żyje wielokrotnie,
kto zaś z książkami obcować nie chce,
na jeden żywot jest skazany."

Józef Czechowicz

  Nasza biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną promującą czytelnictwo "Na Mikołajki Włącz książkę Włącz czytanie" przeprowadzoną przez Serwis www.mimamo.pl wraz ze Stowarzyszeniem Tratwa i Fundacją Akademia Młodych. W związku z tym 9 grudnia odbyła się wieczornica czytelnicza, w której uczestniczyli uczniowie klas: 1a, 1b i 2d. Spotkanie miało pokazać, w jak różny sposób książka może zagościć w naszym życiu. W niezwykłej scenerii, wśród blasku świec, porozkładanych wszędzie książek młodzież słuchała fragmentu powieści Edmunda Niziurskiego pt. "Osobliwe przypadki Cymeona Maksymalnego". Tekst z tradycyjnej, papierowej wersji książki czytał Bartosz Kwiatkowski z 1a. Coraz częściej, szczególnie młodzi czytelnicy, sięgają po książki w wersji elektronicznej.
Robert Ropiecki z 1a przeczytał z e-booka "Panią Twardowską" Adama Mickiewicza. Ponadto uczniowie wysłuchali powieści Joanny Chmielewskiej z audiobooka i obejrzeli odcinek serialu "Wakacje z duchami", będącego ekranizacją powieści Adama Bahdaja.
Spotkanie zakończyła dyskusja na temat doświadczeń czytelniczych młodych ludzi, którzy opowiadali o swoich ulubionych książkach.
Dzięki udziałowi w akcji nasza szkoła otrzymała od organizatorów tytuł "Miejsce przyjazne książce".

Ignacy Jan Paderewski- wystawa o patronie

  Z okazji Dnia Patrona i Święta Odzyskania Niepodległości nasza biblioteka przygotowała wystawę pt. "Ignacy Jan Paderewski- Polak, Europejczyk, Obywatel Świata". Dzięki niej uczniowie mogli wzbogacić swą wiedzę o życiu, działalności i twórczości patrona szkoły.Szkolny kącik prawny

  Jako obywatele powinniśmy wiedzieć, co możemy w danej sytuacji zrobić, jak się bronić przed działaniem innych i jak daleko możemy posunąć się w swoim działaniu, aby nie naruszać praw drugiego człowieka. Dlatego w naszej szkolnej bibliotece od listopada zaczął funkcjonować kącik prawny, w którym zgromadzone są wybrane przepisy prawne. Dostarczają one wiedzy dotyczącej m.in.:
  §  praw człowieka, dziecka, ucznia
  §  praw i obowiązków ucznia Gimnazjum nr 143
  §  odpowiedzialności cywilnej i karnej.ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 Po raz kolejny w październiku świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r.- cały październik. Święto ma na celu pokazanie roli biblioteki w szkole. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: "Biblioteki szkolne- bramy do życia".
W naszej szkole, podobnie jak w wielu innych, październik był miesiącem zwiększonej aktywności "bibliotecznej". Biblioteka przygotowała dla uczniów kilka propozycji. Były to:

 • gazetka "Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych", przybliżająca uczniom historię i cele święta
 • gazetka przybliżająca uczniom sylwetki laureatów tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla i Nagrody Literackiej Nike
 • kiermasz taniej książki pod hasłem "Kupując starą książkę, pomagasz nam kupić nową"
 • konkurs literacki "Biblioteka moich marzeń"
Laureatami konkursu zostali:
Martyna Sommer kl. 3b
Damian Bojarski kl. 3d
Celem podjętych działań było zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych uczniów.

Rok szkolny 2012/2013Koncert w Galerii Porczyńskich

8 marca grupa uczniów reprezentujących nasze gimnazjum wzięła udział w koncercie, który odbył się w Galerii Porczyńskich z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Młodzież miała okazję wysłuchać utworów wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina i pięknych pieśni patriotycznych w wykonaniu Anny Kuszyńskiej oraz Jana Szustera. Koncert poprowadziła pani Dłubek-Bałdych, która przypomniała historię największego z polskich zrywów niepodległościowych XIX w.
Organizatorami wyjścia na koncert były p.Joanna Mazińska i p.Anna Jaroszewska.Rok Juliana Tuwima

6 stycznia 2013r. oficjalnie rozpoczął się Rok Juliana Tuwima. Tego dnia sto lat temu w "Kurierze Warszawskim" ukazał się debiutancki wiersz poety "Prośba". 27 grudnia 2013 roku minie 60. rocznica śmierci poety. To właśnie ta ostatnia data była powodem ustanowienia przez Sejm Roku Tuwima. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece przygotowana została wystawa poświęcona życiu i twórczości poety."Na skrzydłach wyobraźni"


Rozstrzygnięty został szkolny konkurs czytelniczy "Na skrzydłach wyobraźni", po raz kolejny zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy naszego gimnazjum.

Wyniki konkursu:
Kategoria "Poezja":
I miejsce- Dagmara Mariańska kl. 1d za wiersze "Słońce" i "Rodzina"
III miejsce- Wiktoria Cieślak kl. 2f za wiersz "Kat"
Wyróżnienie- Aleksandra Piasecka kl. 1d za wiersz "Oni szli szarymi szeregami wolnej Polski"

Kategoria "Proza":
I miejsce- Wiktoria Cieślak kl. 2f za pracę "Bohaterstwo krwi"
II miejsce- Olga Lubaszka kl. 1b za pracę "Uczennica Dampira"
III miejsce –Wiktoria Gronowska kl. 1e za pracę "Z życia Lily"
Wyróżnienie- Elżbieta Jędruszczak kl. 1d za pracę "Moja przygoda w świecie energii przyszłości"Janusz Korczak- król dzieci

  Rok 2012 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Rokiem Janusza Korczaka. Nasza biblioteka włączyła się w obchody przygotowując na forum szkoły wystawę "Janusz Korczak- król dzieci". Uczniowie dzięki niej mogli zapoznać się z jego życiorysem, działalnością pedagogiczną oraz twórczością.


Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Październik jest miesiącem promującym biblioteki szkolne. Obchodzą one właśnie wtedy swoje święto. W tym roku przyświecało nam hasło:. "Biblioteki szkolne- klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości".

W naszej bibliotece, w związku ze świętem, przy aktywnym udziale łączników, została przeprowadzona akcja Tworzymy listę przebojów książkowych Gimnazjum nr 143. Wśród uczniów największą popularnością cieszą się następujące książki:

 1. Seria "Harry Potter"- Joanne K. Rowling
 2. Seria "Zmierzch"- Stephenie Meyer
 3. Trylogia "Igrzyska śmierci"- Suzanne Collins
 4. Seria "Zwiadowcy"- John Flanagan
 5. Seria "Parcy Jackson i bogowie olimpijscy"- Rick Riordan
 6. Seria "Wiedźmin"- Andrzej Sapkowski
 7. "Kubuś Puchatek"- Alan A. Milne
 8. "Hobbit, czyli tam i z powrotem"- John R. R. Tolkien
 9. Seria "Gwiezdne wojny"
 10. "Metro 2033"- Dmitry Glukhovsky
 11. "My, dzieci z dworca Zoo"- Christiane F.
 12. "Opowieści z Narnii"- Clive S. Lewis
 13. "Pamiętniki wampirów"- Lisa J. Smith
 14. "Ania z Zielonego Wzgórza"- Lucy M. Montgomery
 15. "Eragon"- Christopher Paolini
 16. "Pamiętnik narkomanki"- Barbara Rosiek
 17. "Pismo Święte"
 18. "Assassin`s"- Djillali Defali, Eric Corbeyran
 19. Seria "Felix, Net i Nika"- Rafał Kosik
 20. "Metro 2034"- Dmitry Glukhovsky
 21. "Niekończąca się historia"- Michael Ende
 22. Trylogia "Władca pierścieni"- John R. R. Tolkien
 23. Seria "Tunele"- Roderick Gordon, Brian Williams
 24. Seria “Mikołajek"- Rene Goscinny, Jean J. Sempe

W ramach obchodów został również przeprowadzony konkurs na najlepsze hasła promujące czytanie książek. Wśród najlepszych znalazły się następujące hasła:


Radość, miłość, przygoda to jest książki uroda
klasa 1a


Kto nie czyta, częściej się pyta
klasa 2f


Książki czytaj to się wie, niech fantazja porwie cię
klasa 1c


Książki nie psy, nie gryzą
klasa 1e


Czytaj książki, bo to droga do królestwa wyobraźni
klasa 2d


Czytaj literaturę a zdasz maturę
klasa 2d


Czytając książki drogi kolego, masz dużą szansę
na piątkę z plusem z polskiego
klasa 3h


Czy jesteś duży, czy jesteś mały czytając książki
będziesz wspaniały
klasa 2g


Czytaj książek wiele,
bo to twoi przyjaciele
klasa 2h


Czytaj książki w wolnej chwili,
aby sobie czas umilić
klasa 3b


Gdy książkę w ręku masz, ze wszystkim radę sobie dasz
klasa 3b